کارت هوشمند چیست؟

كارت هوشمند كارتی پلاستیكی با ابعاد كارت‌های اعتباری(حدود 5/5 در 5/8 سانتی‌متر) است كه بر روی آن یا در بین لایه‌های آن، تراشه‌های حافظه و ریز‌پردازنده برای ذخیره‌سازی داده‌ها و پردازش آنها قرارداده شده.

كارت هوشمند كارتی پلاستیكی با ابعاد كارت‌های اعتباری(حدود 5/5 در 5/8 سانتی‌متر) است كه بر روی آن یا در بین لایه‌های آن، تراشه‌های حافظه و ریز‌پردازنده برای ذخیره‌سازی داده‌ها و پردازش آنها قرارداده شده.

◊ دسته‌بندی كارت‌های هوشمند
كارت‌های هوشمند را بر حسب موارد مختلفی دسته‌بندی‌ می‌كنند؛ در ادامه به دو مورد آن می‌پردازیم:


◊ دسته‌بندی بر اساس نحوه‌ی ارتباط با كارت‌خوان
بر اساس این دسته‌بندی، كارت‌های هوشمند به سه گروه تقسیم می‌شوند:
كارت هوشمند تماسی

برای استفاده از این قبیل كارت‌ها، باید اتصال فیزیكی بین كارت و دستگاه كارت‌خوان برقرار گردد. داده‌های موجود برروی كارت به صورت سریال به كارت‌خوان ارسال می‌شود و پس از پردازش، اطلاعات جدید از طریق همان پورت به روی كارت منتقل می‌شود. به عنوان نمونه، كارت‌های تلفن‌ عمومی جزو این دسته محسوب می‌شوند. مشكل اصلی این قبیل كارت‌ها،‌ خراب شدن كنتاكت‌های فلزی (محل‌های تماس) بر اثر عوامل خارجی نظیر ضربه و شرایط فیزیكی محیط است.


2- كارت هوشمند غیرتماسی

در این نوع كارت ‌هوشمند، ارتباط بین كارت و كارت‌خوان به‌صورت فیزیكی بر قرار نمی‌شود؛ بلكه از طریق میدان‌های الكترومغناطیسی و یا امواج RFصورت می‌گیرد. برای برقرای ارتباط،‌ آنتن مخصوصی بین تراشه‌های كارت قرار داده شده است كه در فاصله‌های كم، تا حدود 50 سانتیمتر، می‌تواند ارتباط ایجاد كند. كاربرد اصلی این قبیل كارت‌ها در مواردی است كه عملیات مورد نظر باید سریع انجام گیرد، به عنوان نمونه می‌توان به كارت‌های مترو اشاره كرد. مزیت اصلی این قبیل كارت‌ها علاوه بر سهولت استفاده، عمر طولانی‌تر و ضریب ایمنی بالاتر آن است؛ زیرا در این نوع كارت، تراشه به همراه آنتن در میان لایه‌های تشكیل‌دهنده‌ی كارت قرار می‌گیرد.


3- كارت هوشمند تركیبی

این نوع كارت تركیبی از كارت‌های هوشمند تماسی و غیرتماسی است كه با هر دو نوع دستگاه‌های كارت‌خوان سازگار است. از این نوع كارت‌ها برای ساخت كارت‌های چندمنظوره استفاده می‌شود.


◊ دسته‌بندی بر اساس نوع تراشه‌ی به‌كاررفته در كارت


1- كارت با حافظه

این نوع كارت شامل واحد‌های حافظه است كه توسط یك سیستم امنیتی سخت‌افزاری محافظت می‌شود. در واحد حافظه‌ی ROM اطلاعات غیرقابل‌تغییر، نظیر شماره‌ی كارت و شماره‌ی دارنده‌ی كارت ذخیره می‌شود. از واحد حافظه‌ی EEPROM نیز برای نگهداری اطلاعاتی که در طول زمان یا بر اساس نیاز كاربر تغییر می‌كنند، استفاده می‌شود، به عنوان مثال اطلاعات مربوط به اعتبار باقیمانده در كارت.

از جمله كاربرد‌های این نوع كارت‌ها می‌توان به كارت تلفن همگانی، سیستم كنترل و شناسایی و مواردی از این قبیل اشاره كرد.


2- كارت هوشمند میكرپروسسوری

این نوع كارت‌ها دارای CPU هستند و قدرت پردازش اطلاعات و انجام محاسبات را دارند. قیمت این كارت‌ها از كارت‌های نوع قبل بیشتر است و كاربرد آنها برای ساخت كارت‌های مالی،‌ كارت‌های شناسایی و نظایر آن است. در ادامه به نقش هریك از واحد‌های حافظه در این نوع كارت اشاره شده است:

ROM: نگهداری سیستم‌عامل كارت هوشمند

RAM: نگهداری موقت داده‌ها

EEPROM: نگهداری برنامه‌ی كاربردی و داده‌های مرتبط با آن


واحد واسطه (Interface)این كارت ممكن است به یكی از صورت‌های تماسی، غیرتماسی و یا تركیبی باشد كه وظیفه‌ی برقراری ارتباط با محیط خارج از كارت را برعهده دارد.

◊ تشريح سخت افزار يك كارت هوشمند

• بدنه‌ی پلاستيكی كارت:

اين بدنه‌ی پلاستيك كه در آن يك حفره‌ی مربع شكل نيز ايجاد شده است، از يكی از انواع پلاستيك‌های ذيل ساخته می‌شود:

• ABS

• PVC

• PC- Polycarbonate

• صفحه‌ی فلزی-Contact Disc:

كاربرد اين صفحه فلزي براي اتصال پايه‌های كوچك Chip با پايه‌های فلزی كارتخوان می‌باشد و از ويژگی‌های آن مي‌توان به موارد ذيل اشاره نمود:

اين صفحه‌ی فلزی هم بصورت شش‌پايه و هم بصورت هشت‌پایه وجود دارد. از روی شكل صفحه معمولاً نميتوان به نوع كارت پی برد. موقعيت اتصالات، مطابق با استاندارد 7816-2 ميباشد.

• Chip:

يك Chip، همانند ريزپردازنده‌ی يك کامپيوتر شخصی، از المان‌های سخت‌افزاری ذيل تشكيل شده است:

• پردازشگر مركزی -CPU

• حافظه‌ی فقط خواندنی-ROM

• حافظه‌ی موقت جهت نوشتن و خواندن- RAM

• حافظه‌ی دائم جهت نگهداری داده‌ها - از نوع E2PROM يا Flash-Memory

• درگاه سريال- Serial Port - برای ارتباط با دنيای خارج


◊ كاربرد‌های كارت هوشمند

امروزه در بسیاری ازكشور‌ها، از كارت‌های هوشمند در كاربرد‌های مختلفی استفاده می‌شود، این كاربردها به طور كلی به سه دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

1- كابرد‌های شناسایی: از این كارت‌ها برای شناسایی هویت افراد و صاحبان آنها استفاده می‌شود؛ مثل كارت تردد، كارت پاركینگ.

2- كابرد‌های مالی

2-1- كارت‌های پیش‌پرداخته: این كارت‌ها را كاربر می‌خرد و با ارایه‌ی آن به دستگاه كارت‌خوان، به جای پرداخت پول، هزینه‌ی موردنظر از موجودی كارت كسر می‌شود. مانند كارت تلفن همگانی.

2-2- كارت‌های بانكی: این كارت‌ها را بانك‌ها به مشتریان خود عرضه می‌كنند كه معرف هویت الكترونیكی مشتری نزد بانك صادركننده است. با ارایه این كارت‌ها به دستگاه‌های خودپرداز، مشتری می‌تواند از خدمات بانك بهره‌مند شود.


3- كاربرد‌های نگهداری اطلاعات: دراین قبیل كارت‌ها، كد شناسایی و اندكی از اطلاعات شخصی فرد درج شده است كه با ارایه به دستگاه كارت‌خوان، از این اطلاعات استفاده می‌شود. كارت‌هایی نظیر كارت گواهینامه‌ی هوشمند، كارت‌‌های درمان،‌ كارت‌های شناسنامه، كارت دانشجویی از این نوع محسوب می‌شود.


◊ مزایای كارت هوشمند


1- اندازه: اندازه این قبیل كارت‌ كوچك است و نیاز به حمل مدارك و پول را برطرف می‌سازد.

2- امنیت: به دلیل وجود سیستم‌های حفاظتی روی كارت نظیر رمزنگاری، از داده‌های موجود بر روی آن به خوبی محافظت می‌شود.

3- حجم اطلاعات قابل‌حمل:كارت‌های هوشمند قادرند حجم زیادتری از اطلاعات را در مقایسه با كارت‌های مغناطیسی درخود ذخیره كنند.


◊ كارت هوشمند چندمنظوره چیست؟


توسعه و گسترش كاربرد‌ كارت‌های هوشمند از جمله الزامات استقرار و تحقق برنامه‌های دولت الكترونیك محسوب می‌شود. بنابراین‌، در دولت الكترونیك هر فرد نیاز به چندین كارت از انواع ذكرشده دارد. اما تعدد كارت‌ها مشكلاتی به همراه دارد؛ از قبیل:

• صرف هزینه جداگانه برای هركارت .

• زحمت بیشتر درحمل كارت‌های متعدد و درنتیجه كاهش استقبال از آن‌ها.

• بالا رفتن مراجعات اداری برای دریافت كارت .

برای حل این مشكل، طرح تجمیع كارت‌های هوشمند راهكار مناسبی است كه علاوه بر افزایش ضریب ایمنی، سبب می‌شود تعداد كارت‌های مورد نیاز هر فرد كاهش یابد .


اقدامات لازم برای استفاده از كارت‌های هوشمند :

1- فرهنگ‌سازی برای مردم و آموزش شیوه‌ی درست استفاده از كارت .

2- قرار دادن دستگاه‌های كارت‌خوان در مراكز خرید و فروش .

3- افزایش ضریب ایمنی و ایجاد اطمینان خاطر از امنیت داده‌‌های كارت.

کارتکارتخوانریدرRFمایفرمغناطیسیمگنتدسفایرجاواکارتاسمارت

مراقبت الکترونیکی از اشیاصندوق فروشگاهی یا پایانه‌ی فروش

امنیت فروشگاه خود را به پروسک بسپارید !